Katedra Komparatystyki Kulturowej

Spotkanie autorskie z Radkiem Knappem

14 maja 2024 w Bibliotece UKW odbyło się spotkanie z pisarzem Radkiem Knappem (moderacja: dr hab. Krzysztof Okoński, prof. uczelni):

14 maja 2024 r. rokuo godz. godzinie14.00 14:00w Bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego (w sali Pamięć Bydgoszczan) odbędzie się spotkanie autorskie polsko-austriackiego pisarza Radka Knappa, zorganizowane dzięki współpracy z Austriackim Forum Kultury i Biblioteką UKW w ramach XXI dwudziestego pierwszegoTygodnia Bibliotek.  Autor przeczyta m.in. między innymifragmenty opowiadania „Der Mann, der Luft zum Frühstück aß” [„Człowiek, który na śniadanie jadł powietrze”]. W swoim niepowtarzalnym stylu opowiada w nim o niechcianej emigracji dwunastoletniego Waleriana z Polski do Wiednia. Jego edukacja jest krótka i uwieńczona wydaleniem ze szkoły. Kiedy matka również wyrzuca go na ulicę, ma w swoim nowym życiu okazję posmakować i wolności, i – dosłownie – pleśni. Żyje od fuchy do fuchy i spada coraz niżej w hierarchii wiedeńskiego życia. Spotyka się tam z brakiem sympatii do ludzi z zagranicy i poznaje lepiej granice dobrego smaku i granice prawa. W końcu, kiedy udaje mu się znaleźć własną drogę, zaczyna rozumieć, że „dom” może być wszędzie.  Podobne spotkania odbędą się także w Poznaniu, Toruniu i Warszawie. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie Austriackiego Forum Kultury .

Radek Knapp 1

Radek Knapp 2